יש סיבות שונות שעלולות לגרום לדוד לקצר חשמלי. מדובר על סכנה לדיירי הבית ולשכנים שלהם. חלק מהתקלות ניתנות לזיהוי מקדים ויש פתרון לכל תקלה אפשרית שיכולה להוביל לקצר בדוד שלכם.
קצר בדוד בדרך כלל קורה במפתיע ומשבש את התכניות שלכם למים חמים. בנוסף על כך מדובר בסכנה של ממש בחלק מהמקרים עבור הדיירים שמתגוררים בבית ואף לשכנים שלהם בדירות סמוכות. הסיבות יכולות להיות מבלאי טבעי, דרך תחזוקה לקויה ועד התקנה בלתי מקצועית. אין להקל בכך ראש ויש לטפל בבעיה בהקדם האפשרי בכוחות עצמכם או באמצעות טכנאי דודי שמש מקצועי.
מה הסיבות שדוד מקצר לאחר הדלקתו?
יש כמה סיבות שהדוד יקצר מעט לאחר הדלקה שלו:
- תקלה בתרמוסטט – ברוב המקרים כאשר הקצר יתרחש כמה דקות לאחר הדלקת הדוד מדובר על בעיה בתרמוסטט. לרוב מדובר על בלאי טבעי של המוצר ולעתים עקב נזק חיצוני כיוון שהוא איננו בתוך הדוד אלא מחוצה לו. התרמוסטט נועד לעצור את חימום המים כאשר אלו מגיעים לנקודת החום שנקבעה עבורם (60-70 מעלות בד"כ). כאשר יש תקלה בתרמוסטט אז אין עצירה של החימום והדוד ממשיך להעלות את הטמפרטורה. הדבר יכול להוביל למים רותחים ולכוויה כמו גם לפיצוץ של הדוד.
איך מטפלים בכך? מחליפים את התרמוסטט. - תקלה בגוף החימום – קצר נוסף שמתרחש לאחר הדלקת הדוד הוא בשל תקלה בגוף החימום ונועד לחמם את המים. הסיבות לכך הן לרוב הצטברות של אבנית רבה על גוף החימום ומכאן הדרך לקצר חשמלי קצרה.
איך מטפלים בכך? החלפת גוף חימום או יותר טוב במצב שכזה להחליף את כל הפלאנג', התושבת שכוללת את גוף החימום, התרמוסטט והמאיץ. - נזילת מים שמקצרת – כאשר יש נזילת מים מהדוד היא עלולה להוביל למגע של המים עם חוטי חשמל שמסביב לדוד ולגרום לקצר. הסיבה לכך היא בלאי טבעי, התקנה לא מקצועית מספיק עם אטימה חלשה או סדקים שנוצרו בדוד עם השנים.
איך מטפלים בכך? אם הנזילה היא מהפלאנג' אז מחליפים אותו. אם הנזילה היא מהדוד עצמו עקב ריקבון או קורוזיה אז לעתים אין ברירה ויש צורך להחליף את כל הדוד. - תקלות חשמל – לעתים הבעיה איננה בדוד אלא במפסק ההדלקה שלו. כמו כן ייתכן והחיווטים לא הותקנו כראוי והם מתחממים ומובילים לקצר. מדובר על מצב מסוכן מבחינה בטיחותית.
איך מטפלים בכך? באמצעות הזמנת חשמלאי מוסמך.
תיקון דודי שמש במרבית המקרים איננו מורכב או מסובך מדי. יחד עם זאת מכיוון שיש צורך לעלות על הגג, לזהות את התקלה הגורמת לבעיה ולקבל החלטה על היקף התיקון הדרוש, רצוי להזמין טכנאי דודי שמש ולא ליזום תיקון דודי שמש בכוחות עצמכם.
כמה עולה שירות של טכנאי דודי שמש?
קריאת שירות של טכנאי דודי שמש ותיקון דודי שמש:
- החלפת גוף חימום – 250-300 ₪
- החלפת תרמוסטט – 300-350 ₪
- החלפת פלאנג' – 450-500 ₪
- החלפת דוד – 1500-3500 ₪ (תלוי בגודל הדוד, בחברה המייצרת ובאחריות)
המאמר נכתב בשיתוף עם אביאור, טכנאי דודי שמש בחיפה, אשר מעניק שירות לתושבי חיפה והקריות. אם אתם מחפשים טכנאי דודי שמש בקריות או טכנאי דודי שמש בנשר – פנו עוד היום לאביאור דודי שמש וחשמל!